• Font size:
  • Decrease
  • Reset
  • Increase

مدیر بنیاد نیمروز؛ از مسئولین تقاضای پیگیری تشکیل هیئت و یا انجمن خسو را داریم/برگزاری لیگ خسودر گالیکش وکلاله

مدیر بنیاد نیمروز گفت: از مسئولین تقاضای پیگیری تشکیل هیئت و یا انجمن خسو را داریم.


به گزارش نیمروزانلاین محمد آذری در حاشیه برگزاری لیگ خسوخسو و بازی*های بومی محلی در روستای ینقاق گالیکش گفت: نخستین دوره بازی های بومی و محلی و لیگ خسوخسو با همکاری بنیاد نیمروز، دهیاری ینقاق و حمایت بخشداری مرکزی شهرستان گالیکش و اداره ورزش و جوانان گالیکش در سالن وحدت ینقاق برگزار شد.
وی افزود: در این مسابقات که به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ینقاق برگزار شد؛ رشته*های ورزشی چون فوتبال و والیبال در کنار بازی*های سنتی همچون خسوخسو؛ قلعه پوده، کودی و... از روستاهای مختلف شهرستان گالیکش و کلاله حضور داشتند.
مدیر بنیاد نیمروز با اشاره به بازی خسوخسو گفت: بازی خسوخسو یکی از بازی*های کهن ماست که در اصل به معنی بهترین دفاع است و از دو بخش خْسو تشکیل شده است که سو به معنی دفاع و محافظت و خْ (با ضمه) به معنی خوب است.
وی ادامه داد: در این بازی هر تیم 6 بازیکن دارد و در یک زمین به ابعاد 22 در 10متر که به دو قسمت 11 در10 متر تقسیم می*شود بازی می*کنند.
آزری افزود: در انتهای هر زمین یک دایره به قطر یک متر وجود دارد که به آن اته می*گویند و تیم مهاجم که یک بازیکن بنام سردار در بین خود دارد باید بتواند اته را به*وسیله سردار فتح کند و امتیاز بگیرد.
مدیرمسئول روزنامه گلستان نو خاطرنشان کرد: اگر بازیکنان درحالی*که پای مخالف را با دست مخالف گرفته*اند بتوانند دست حریف را از پایش جدا کنند بازیکن تیم مقابل از گردونه بازی حذف می*شود تا برسد به سردار.
آذری ادامه داد: وقتی دست سردار با تلاش مهاجمین از پایش جدا شد تیم دارای سردار یک گیم باخته است.
وی افزود: این بازی دارای هیجان بسیار است و نیاز به امکانات زیادی برای برگزاری آن نیست. این بازی بسیار مفرح ریشه در زندگی، ادب و رسوم سیستانی*ها دارد و نیازمند حمایت مسئولین است.
وی خاطرنشان ساخت: ما در بنیاد مردمی نیمروز از سال1390 پیگیر ثبت انجمن یا هیئت خسوخسو در زیرمجموعه فدراسیون بازی های بومی و محلی یا فدراسیون ورزش همگانی یا فدراسیون انجمن های ورزشی هستیم ولی علی*رغم تلاش های فراوان و محبت های مدیرکل
ورزش و جوانان استان گلستان تاکنون به*صورت رسمی هیچ فدراسیونی پذیرای این رشته مفرح و شاد نبوده است و فقط به ما اعلام کرده*اند که با ثبت آن موافق هستیم.
مدیر بنیاد نیمروز کانون فرهیختگان سیستانی گفت: زنده نگه*داشتن بازی های بومی و محلی مثل خسوخسو زمینه*ساز پر کردن اوقات فراغت جوانان و تحرک در جامعه و همچنین عاملی مهم در جهت مبارزه با شبیخون فرهنگی دشمن است.
محمد آذری با تشکر از فرماندار، بخشدار گالیکش، دهیاری و شورای اسلامی روستای ینقاق و شوراهای اسلامی و دهیاران روستاهایی که در لیگ شرکت داشتند از جمله باینال، اسماعیل*آباد، کنگور؛ همت*آباد، حاج علی اسلامی، و... همچنین بزرگان و معتمدین سیستانی مانند حاج آقای سند زایی، میرشکار، حبیب داد فر، رمرودی و... در تشکیل تیم و حمایت از برگزاری نخستین لیگ خسوخسو در منطقه شرق گلستان از حضور رسانه*های شرق استان از جمله آقای فارسیانی شبکه گلستان و کوهی خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه و همچنین خانم عبدی خبرنگار خبرگزاری مهر و... نیز برای پوشش اخبار این مسابقات قدردانی نمود.
به گفته محمد خاشی از فعالان بازیهای بومی محلی بنیادنیمروز؛ بازی قلعه پوده بازی است که چگونگی دفاع از قلعه که نمادی از فرهنگ و ارزش*های فرد است و راه دفاع از آن را آموزش می*دهد نیز یک بازی مهیج است که امکان فراگیر شدن را دارد.

گفتنی است در این دوره از لیگ خسوخسو تیم های بعقوب لیث صفاری سیستانی؛ تیم نیمروز؛ تیم فرخی سیستانی، تیم وحدت، تیم سورنا، تیم رستم، تیم وحدت در مرحله پایانی حضور داشتند که تیم نیمروز روستای اسماعیل آباد و یعقوب لیث روستای ینقاق بازی پایانی را برگزار کردند که تیم نیمروز با نتیجه 3 بر 2 بر تیم یعقوب لیث پیروز شد.

 

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد
Afzoneha.Com
Switch mode views: